IPV lähtee KPL ottelun sarjataulukon sijalta yksitoista. Redseillä on koossa 24 pistettä. Edellä yhdeksättä ja kymmenttä sijaa hallussaan pitävillä, villikortti kierroksen paikoissa kiinni olevilla, Kiteen Pallolla ja Seinäjoen JymyJusseilla on 27 pistettä ja kahdeksantena olevalla Pattijoella 28 pistettä. IPV:n takana, karsijan paikoilla olevilla, Koskenkorvan Urheilijoilla on 20 pistettä ja Alajärven Ankkureilla 15 pistettä.
IPV voitti edellisessä ottelussaan Ukonniemessä Alajärven 2-0 (3-1,3-1). Viidestä edellisestä ottelustaan IPV on voittanut kolme, Koskenkorvan ja Alajärven kotona ja Joensuun vieraissa. Tappiot ovat tulleet sarjajohtaja Vimpelille vieraissa ja Kouvolalle kotona.
Redsien avainhahmoja viime aikoina on ollut paluun Superpesikseen tehnyt Toni Laakso. Pääasin jokeripaidassa esiintyneen Laakson saldo on vakuuttava, kahdeksassa pelaamassaan ottelussa hän on lyönyt kuusi juoksua ja kerännyt 28/43 kärkilyöntiä. kärkilyöntiprosentin ollessa 65%. Viime kierroksella Alajärveä vastaan Toni pelasi reilun jakson verran myös ulkokentällä Miitri Pesosen jouduttua jäämään sivuun kesken ottelun.
IPV lyöjätilaston kärjessä ennen torstain ottelua ovat Ville-Veikko Olli 2+29, Itä-Länsi otteluun viikonvaihteessa matkaava Mikko Kosonen 3+21 ja kapteeni Sasu Toikka 3+10. Eiten juoksuja ovat tuoneet Miitri Pesonen 23, Joona Mäkelä 18 ja Matias Kauppinen 17. Kärkilyönneissä ykkönen on Toikka 111, seuraavina Pesonen ja Kosonen, joilla molemmilla on 95 kärkilyöntiä.
Redsejä torstaina isännöivä Kouvolan Pallonlyöjät on sarjassa kolmantena, pisteitä KPL on kerännyt 46. Edellisessä ottelussaan kouvolalaiset voittivat vierasottelussa Seinäjoella JymyJussit lukemin 0-2 (2-5,6-8). Viidestä edellisestä ottelustaan joukkue on voittanut kolme.
Kouvolan ykköskotiuttaja tällä kaudella on ollut lyöjäjokeri Patrik Wahlsten 1+68. Wahlsten on koko Superpesiksen lyöjätilastossa viidentenä. Wahlstenin jälkeen seuraavaksi eniten lyötyjä on Teemu Nikkasella 2+42 ja Matti Latvalalla 3+31. Tuoduissa juoksuissa kärjessä ovat sarjan etenijätilaston kakkonen Tommi Mäentausta 43, Aapo Kinnunen 31 ja Patrik Vartama 30. Kärkilyöntejä on eniten Mäentaustalla 149, jolla hän on sarjan kärkilyöjätilaston kolmonen. Seuraavina ovat Latvala 122 ja Kinnunen 109.
IPV ja KPL ovat tällä kaudella kohdanneet kolme kertaa ja kaikki ottelut ovat päättyneet KPL:n voittoon. Kesäkuussa Ukonniemessä KPL oli parempi jaksoin 0-2 (2-3,3-4). Kouvolassa pelattu ottelu päättyi kotijoukkueelle lukemin 2-1 (5-0,0-4,1-0) supervuoron jälkeen. Viikko siten Imatralla pelatun ottelun KPL vei nimiinsä 0-2 (2-3,0-2).