IPV sai otteluun hyvän alun, kun heti avausvuorolla Sasu Toikka vaihtoi etutilanteen takatilanteeksi ja hänen viimeisellä lyönnillään syntyi kauden avausjuoksu Miitri Pesosen ehtiessä pomppulyönnin turvin kotiin. Tommi Piirainen lisäsi vielä kakkosrajan leikkurilla johdon kahteen kotiuttamalla Rasmus Surakan.
Toisella vuoroparilla Tahko pääsi yhden juoksun päähän Juha Niemen takakentälle menneellä lyönnillä, josta Teemu Nurmio ehti kotiin. Kolmannella vuoroparilla IPV:n yhden palon ajolähdöstä syntyi kaksi paloa kotiin ja tasoittavalla Tahkoa alkoi mennä menojaan. Ensin Valentin Ikonen kotiutti Nurmion ulkopelaajan räpylän kautta ja Tahko otti kolmen juoksun johtoaseman Juha Niemen, Juha Korhosen ja Eero Kuitusen lyönneillä. IPV ei pystynyt enää vastaamaan tähän ja avausjakso meni Tahkon nimiin.
Toisen jakson avausjuoksu syntyi toisella vuoroparilla Tahkon toimesta Ikosen näpäyttäessä Nurmion jälleen kotiin. IPV pääsi tasoittavalla kuskin paikalle, kun Ville-Veikko Ollin ja Atte Brandtin välilyönneillä Joona Mäkelä ja Rasmus Surakka ehtivät kotiin. Kolmannella vuoroparilla IPV hieman taas pomputteli palloa räpylässä ja se avasi Tahkolle mahdollisuudet tasoitukseen, joka syntyi Juha Niemen kotiuttaessa Jesse Eskelisen.
IPV sai vielä lopulta neljännen tasoittavalla paikat hyökätä tasatilanteessa. Sasu Toikka rakensi takatilanteen, mutta aiheutti itselleen epäonnistuneesta kopinnostoyrityksestä IPV:n toisen palon. Atte Brandt ja Ville-Veikko Olli tulivat yrittämään kotiuttamista ilman tulosta ja kaksi pistettä meni sen turvin Tahkon nimiin.
Kolmostilanteet ottelussa menivät Tahkolle niukasti 12-13 ja kärkilyönnit 28-34. Tahkon kakkospalkinto meni Jesse Eskeliselle ja ykköspalkinto lukkari Petteri Alaselle, joka oli esimerkiksi ensimmäisen jakson hahmo tehden neljä kärpästä. IPV:ltä kakkospalkinto meni Sasu Toikalle, joka oli ottelussa isossa roolissa ja löi sataprosenttisesti kärkilyöntejä ja yhden juoksun. Ykköspalkinto menin niin ikään lukkarille Rasmus Surakalle, joka pelasi myös sisällä mallikkaasti täydellä kärkilyöntiprosentilla ja toi kaksi juoksua.
IPV:n Superpesiskausi jatkuu 13.5. Alajärven Ankkureiden vieraana. Sitä ennen se pelaa kaksi harjoitusottelua 2.5. Kouvolan Pallonlyöjiä ja 6.5. revanssihengessä Hyvinkään Tahkoa vastaan.