KeKi otti vahvan alun peliin ja löi vastustamattomia lyöntejä. Tämän ansiosta vierailijat olivat 0-2 johdossa.
IPV hyödynsi vastaavasti KeKin kakkospuolen vaikeuksia. Ensin Valtteri Havukainen pääsi pallon karkaamisen myötä kolmospesälle. Perään hän oli tuomassa Aappo Savikosken samoille suunnille tulleesta lyönnistä kavennusjuoksua. Myös tasoitusjuoksu oli saman kaksikon käsialaa seuraavalla vuorolla. Tälläkin kertaa pallo suuntautui kakkospesän tuntumaan.
Jakson puolivälissä momentum siirtyi hetkellisesti IPV:lle. Se pelasi lukkari Pietu Vesterisen myötä hyvää ulkopeliä. Sisällä tilannetta syntyi, mutta tilanteiden purkaminen oli kuitenkin tervan juontia kotijoukkueelle. Täten tasatilanne säilyi.
Neljännen aloittavalla KeKille maistui paremmin paikka ja Tuukka Sarkkinen löi vierailijat uudelleen johtoon. IPV sai tilanteen vielä tasoittavalla vuorolla. Kaava oli kuitenkin tuttu: tilanteet kuivuivat heikkoihin ratkaisuihin ja tärkeä piste matkasi Kempeleeseen.
Toisen jakson alussa IPV:n sisäpeli vaikeutui entisestään, kun KeKin lukkari Lauri Vuollo alkoi saamaan etenijöitä irti. Vuollo suoritui muutenkin hyvin KeKin lautasella nähden siihen, että hän on pelannut koko kesänä vain yhden Suomensarjan ottelun.
Peli jatkui muutenkin melko ulkopelipainotteisena, kun myös IPV:n ulkokenttä pysyi Vesterisen johdolla vahvana.
Jakson avausjuoksu syntyi vasta kolmannen aloittavalla, kun Ville-Veikko Ollin välilyönti puri vihdoin ja Leo Gardemeister juoksi kotiin. KeKi vastasi tähän perään tasoituksella.
IPV:n neljännen aloittava kuivui paloihin mailan varressa. Täten KeKin voitto oli jo varmistunut neljännen tasoittavalle lähtiessä. KeKi sai vielä tilanteet, mutta IPV:n kopparit estivät lisäjuoksut ja kolmannen pisteen lähdön Kempeleeseen.
-Pelin alkuun vastustaja löi hienosti ja kaksi juoksua. Kimmerrettiin, mutta ei ollut ottajaksi ensimmäisellä jaksolla. Toisella jaksolla sisäpeli ei pyörinyt. Ja yhdeksän kolmostilannetta, niin tästä jäi kiinni, ykköspalkittu Aappo Savikoski kommentoi.
-Sisällä napsun parempaa kuin kaksi edellistä peliä, mutta ei riittävän paljon parempaa. Kyllä Kempele joutui hyviä lyöntejä lyömään tänään. Molempien piti palloa väliin lyödä, jos halusi juoksun. No meille tuli kakkosrajasta ne pari ensimmäistä juoksua. Mutta hyvin piti lyödä, ja ei tänään onnistuttu. Ollaan kasvettu paljon kesän mitassa ja pystytty pelaamaan tosi hyviä pelejä. Pitää pystyä vielä se yksi napsu ottamaan enemmän, että tiukkoja pelejä kääntyy loppukesästä meille. Sen eteen tehdään töitä heti huomisesta alkaen, pelinjohtaja Atte Hakala kommentoi.
Samaan aikaan Kiteen Pallo nappasi kaksi pistettä Kouvolan Pallonlyöjistä.
Tilanne pudotuspelitaistelussa elää tiiviinä:
7. KiPa 32 pistettä. Jäljellä kahdeksan ottelua
8. PattU 31 pistettä. Jäljellä seitsemän ottelua
-------------------------------------------------
9. IPV 31 pistettä. Jäljellä seitsemän ottelua
10. KeKi 29 pistettä. Jäljellä seitsemän ottelua
Taistelu jatkuu tiistaina, kun Alajärven Ankkurit vierailee Tornator Stadionilla kello 18:00.